Podczerwień – energia życia

- autor: hovara

Podczerwień – nazywana energią życia – wykorzystywana jest w lecznictwie. Leczymy się podczerwienią nawet nieświadomie, gdy przykładamy dłoń na bolące miejsce, czy zasłaniając zmęczone oczy. Leczenie dłońmi, które emitują właśnie promienie podczerwone, jest stosowane od wieków przez indyjskich joginów. Pozytywny wpływ promieniowania podczerwonego był szeroko wykorzystywany przez chińską medycynę naturalną. Jej dobroczynne właściwości znano już 3000 lat temu w Chinach, dokąd sięga tradycja leczenia dłońmi.

Promieniowania podczerwone na początku 19 wieku odkrył William Herschel.

W 1800 r. fizyk-astronom William Herschel umieścił termometr rtęciowy w widmie optycznym uzyskanym z pryzmatu. Eksperyment ten pozwolił mu zmierzyć ilość energii cieplnej przenoszonej przez poszczególne kolory światła. Ku jego zaskoczeniu okazało się, że termometr najbardziej rozgrzewa się, gdy znajdzie się na nieoświetlonym polu poniżej czerwonego koloru. Doszedł do wniosku, iż istnieje niewidzialne dla oka promieniowanie „podczerwone”, które transmituje ciepło w postaci niewidocznej fali świetlnej.

Naukowo, promieniowanie podczerwone (IR) nazywane jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali od 780nm do 1mm. Są trzy rodzaje podczerwieni: typ A – podczerwień bliska, typ B – podczerwień średnia oraz typ C – podczerwień daleka. Nie wszyscy wiedzą, że promieniowanie podczerwone emituje każde ciało fizyczne, które ma temperaturę wyższą od zera bezwzględnego. 

Podczerwień stosowana jest w przemyśle naukowym i medycznym. Stosowana w urządzeniach noktowizyjnych i  astronomicznych pozwala na obserwację obiektów zasłoniętych przez pył międzygwiezdny. Kamery na podczerwień wykrywają ubytki strat ciepła w pomieszczeniach izolowanych. Za pomocą urządzeń medycznych w podczerwieni obserwuje się zmiany przepływu krwi w skórze. Żarówki emitujące promienie podczerwone mają wielorakie zastosowanie min w hodowli zwierząt (ogrzewanie piskląt). Duża dawka podczerwieni zastosowana w saunie, powoduje miejscowe przegrzanie skóry, co prowadzi do zwiększenia jej ukrwienia. Za pomocą photobiomodulacji leczone są owrzodzenia i trudno gojące się rany.

Wszystkie istoty żywe posiadają cząsteczki wody.

Ciało ludzkie składa się z 70% wody lub więcej. Dla wszystkich zwierząt, ryb, ptaków, owadów i roślin, woda jest nieodzowną częścią ciała. W owocach i warzywach w przeważającej mierze znajduje się woda. Dobra woda sprawia, że kawa czy herbata jest smaczna. Wysoka jakość wody decyduje o smaku i zdrowiu.

Poddanie wody promieniowaniu w dalekiej podczerwieni, spowoduje aktywację jej cząstek w skutek czego woda stanie się „świeża” . Woda poddana takiemu promieniowaniu  zmienia swój smak i strukturę swoich cząstek.

Jeżeli owoce narażone zostaną na promienie podczerwone o odpowiedniej długości fali, wówczas szybciej dojrzewają stają się słodsze, zwiększa się w nich zawartość cukru. Fakt ten świadczy o cudownym wpływie tego promieniowania.

Co promienie mogą zdziałać dla naszego ciała?

Promienie podczerwone penetrują nasze ciało od wewnątrz nagrzewając je. Ciepło rozprzestrzenia się na zewnątrz przez przewodzenie w kościach oraz płynach ustrojowych. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie, działanie tego ciepła ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z organizmu.

Promieniowanie podczerwone jest „energią życia”, stanowiąc niewidoczną dla ludzkiego oka część światła widzialnego.

Podczerwień korzystnie działa na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, na gospodarkę wodno-elektrolitową, pracę nerek i wielu innych gruczołów, obniża napięcie mięśni. Zmniejsza także pobudliwość nerwową, działa uspokajająco. Ponadto promieniowanie podczerwone oczyszcza skórę i tkanki podskórne z toksyn,  wspomaga odchudzanie. Terapia fizykoterapeutyczna pomaga na podniesieniu odporności, zmniejszeniu odczuwanego bólu i szybszemu powrotowi do zdrowia.

Lecznicze działanie promieniowania podczerwonego polega na wywoływaniu w tkance biologicznej reakcji termicznych. To dobroczynne promieniowanie łagodzi lub likwiduje bóle mięśniowe, leczy kontuzje, stany zapalne, zaburzenia krążenia. Promieniami podczerwonymi można leczyć choroby skóry, mięśni, rwę kulszową, wysokie ciśnienie krwi, stres, zmęczenie, reumatyzm, ból głowy, artretyzm, bezsenność, przeziębienia.

Gdzie można leczyć się promieniami poczerwieni?

Przebywając na słońcu, gdyż są częścią składową promieni słonecznych. Ale nie zapominajmy, że nagrzewając się na słońcu podlegamy też promieniowaniu ultrafioletowemu, które nie jest korzystne dla organizmu. Dlatego też musi występować równowaga i nie wolno przesadzać z opalaniem, wskazany jest ruch oraz uzupełnianie płynów. Promieniowanie to nazywa się „energią życia” w związku z tym, że to ono przyniosło życie na Ziemię. Aż po dziś dzień, rozwój i rozmnażanie wszelkich istot żywych na Ziemi zależne jest od dalekiej podczerwieni stanowiącej część światła widzialnego.

Dla przykładu, żółwie morskie znoszą swoje jaja na piaszczystych plażach, a następnie zakopują je w piasku. Po pewnym czasie, dzięki działaniu promieniowania i światła ogrzewającego jaja, wykluwają się z nich małe żółwie. Jeśli światło słoneczne nie dochodziłoby do Ziemi, żadne z powyższych procesów nie miałoby miejsca. W związku z tym, promieniowanie podczerwone nazywane jest energią lub „źródłem życia”.

Podczerwień dociera do nas nie tylko ze Słońca. Wiele istot (żywych) takich jak zwierzęta oraz nieożywionych jak gleba czy minerały) emituje, pod pewnymi warunkami, promienie będącymi „źródłem życia”. Drób i wiele innych ptaków wysiaduje swoje jaja, z których następnie wykluwają się pisklęta. W tym procesie wykorzystywane jest nie tylko ciepło ale i promieniowanie podczerwone, wytworzone przez ciała kur. By każdy organizm posiadał takie właściwości, wcześniej musiał zaabsorbować „energię życia” ze słońca.

źródła: dobroczynna-podczerwien podczerwień-leczy wiki

12 Komentarzy to “Podczerwień – energia życia”

 1. Zdrowego życia w każdym miejscu i czasie!

 2. Warto wspomnieć o korzyściach dla zdrowia związanych ze stosowaniem ogrzewania podczerwienią w naszych domach. Ogrzewając pomieszczenia panelami grzewczymi na podczerwień odczuwamy komfort termiczny przy niższych o około 2-3°C temperaturach niż przy tradycyjnym ogrzewaniu, a za tym idzie wzrost wilgotności powietrza związany z obniżką jego temperatury. W takich warunkach nie wysychają, szczególnie zimą, nasze błony śluzowe (naturalna ochrona organizmu przed przeziębieniami). Stosowanie ogrzewania podczerwienią w pomieszczeniach nie wywołuje ponadto ruchu powietrza (jak ogrzewanie konwekcyjne) i zapobiega wzbijaniu kurzu, pyłków, bakterii i innych cząstek, co szczególnie ważne jest dla osób wrażliwych bądź alergików.
  pozdrawiam

 3. Wprawdzie to spam, ale zatwierdzam.

 4. Szkoda,że to temat tak mało znany i rozpowszechniony. Sami używamy maty nefrytowej, która nagrzewa się od 30 do 70 stopni emitując podczerwień ( podobnie turmalin ale on dodatkowo emituje słabe pole magnetyczne- także ciekawa sprawa), do leczenia wszelkich infekcji a także śpimy na niej zimą ( jak wygaśnie w piecu to dopiero się ceni 😉 ). Dzieci są nieszczepione i nigdy nie brały antybiotyku- to jest od jakiś 6 lat- wszystko i wszystkich leczymy ciepłem podczerwonym( od noworodka po starsze dzieci)- wyleczyłam się np. z zapalenia zatok zupełnie bez wsparcia lekami, przy drugim ataku zatok ( podobno lubią wracać) -lżejszym, powtórzyłam proces leczenia i od jakiś 3 lat nic nie wraca, nie miałabym oporów, by leczyć tym ciepłem zapalenie płuc ( z przekonaniem o jego skuteczności)jest dobre za bóle mięśni aczkolwiek jak nie ruszamy się odpowiednio dużo i nie dbamy o sprawność fizyczną to na cuda nie liczmy 😉 Polecam poznać bliżej temat, niezwykle wartościowy element zdrowego życia. Pozdrawiam

 5. Napisz proszę coś więcej o tej macie, nigdy o niej nie słyszałam, a brzmi intrygująco!

 6. To takie siedzisko z masażem i rozgrzewaniem tylko trochę drogie..

 7. Jedyny „spam” jaki zatwierdziłam 🙂 chyba sobie to kupię.

 8. Proponuję dodawać chlorku magnezu, oczywiście po rozpuszczeniu go w wodzie.

 9. Ups… właśnie sprawdziłam, że nie ma w blogu artykułu na temat chlorku magnezu. Zaraz muszę to naprawić!

 10. jezeli ktos chce kupic maty z dzialaniem podczerwonym wystarczy wpisac maty o dzialaniu podczerwonym powodzenia i bardzo polecam

Trackbacks

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: